وبلاگ

11 نکته مهم خرید آجیل و خشکبار

خرید آجیل و خشکبار

همراه ما باشید در مقاله «نکات مهم خرید آجیل و خشکبار» از وبلاگ مادرجون تا به 11 نکته جامع و مهم خرید آجیل و خشکبار بپردازیم.

آجیل و خشکبار

آجیل یک خوراکی خوشمزه سنتی و ایرانی است که به واسطه دارا بودن مواد مغذی همچنان بن عموم مردم کاربرد دارد. این خوراکی خوشمزه دارای انواع طعم ها، اندازه ها و روش های طبخ متفاوت است به طوری که اگر فردی اطلاعی در باره آنها نداشته باشد در هنگام خرید دچار سر درگمی و مشکل می شود.هدف ما از این مقاله این است که شما را از این سردرگمی نجات داده و برای شما خریدی راحت و امن فراهم کنیم.

نکات خرید آجیل و خشکبار

از آنجایی که هدف ما فراهم کردن امکان خرید بی دغدغه برای شما است سعی کردیم نکات را نسبت به مراحل انتخاب محصول مرتب کنیم تا شما از یک راهنمای گام به گام جامع در مورد خرید آجیل و خشکبار بهره ببرید.

نکات نگهداری آجیل و خشکبار

 

1- از جای معتبر بخر.

اولین و مهمترین نکته در خرید آجیل و خشکبار خرید از فروشنده های معتبر است. در این زمینه سعی کنید از دست فروش ها و افرادی که مکان یا اعتبار مشخصی ندارند خرید نکنید. یکی از مجموعه های معتبر ارائه آجیل در ایران مجموعه سوغات مادرجون است این مجموعه با سابقه از سال 84 تا به الان در زمینه فروش سوغات اصفهان فعالیت می کند و سابقه درخشانی در این زمینه دارد.

2- تازه بخر.

در هنگام خرید آجیل و خشکبار باید دقت کنید که آجیل باید تا حد ممکن تازه باشد. برای تشخیص تازگی آجیل ابتدا باید به رنگ و ظاهر آن دقت کنید. آجیل تازه شسته تمیز و فاقد هر گونه کپک و گرد و غبار است. در مرحله بعد به بوی آجیل دقت کنید آجیل نباید بوی نا و کهنگی بدهد. از جمله راه های دیگر تشخیص تازگی آجیل مزه کردن است توصیه می کنم از گردو شروع کنید چرا که گردو به واسطه چربی بیشتر زودتر در حالت بدون پوست خراب می شود البته در صورت اجازه فرد می توانید از هر کدام از موارد بچشید. اگر آجیل ترش یا تلخ شده بود به هیچ وجه اقدام به خرید آن نکنید.

3-باکیفیتش رو بخر.

کیفیت آجیل از چند طریق تعیین می شود. اولین مورد بدون سوراخ و آسیب دیدگی بودن پوست مغزیجات است. دومین مورد اندازه مغزیجات است در آجیل مرغوب مغزیجات اندازه مناسبی داشته و تمام پوست خود را پوشش می دهند اگر آجیلی حاوی مغزیجات خشک شده و چروک باشد و مغزیجات پوست دار آن صدای پوکی دهند آن آجیل از کیفیت خوبی برای خرید برخوردار نیست. سومین مورد تناسب شکل اندازه و رنگ مغزیجات یک آجیل است هر چه نسبت و اندازه مغزیجات مشابه یک آجیل بیشتر باشد نشان از مرغوب تر بودن آن آجیل دارد.

شاید برای شما سوال شود در خرید آنلاین چطور می توان از کیفیت محصول مطمئن شد. ساده است لازم است مقدار کمی از آن آجیل را به عنوان نمونه سفارش دهید و در صورت کیفیت خوب محصول دست به سفارش کلی بزنید.

راهنمای خرید آجیل خوب

 

4- هر چقدر مصرف می کنی بخر؟

از آنجایی که آجیل از قیمت بالایی برخوردار است و نگهداری نامناسب آن به راحتی باعث تخریب آن می شود. در نتیجه توصیه می شود به اندازه مصرف خود دست به خرید آجیل و خشکبار بزنید برای به دست آوردن این میزان نکته زیر را بخوانید.

5- چقدر بخرم؟

 برای اینکه بتوانیم تعیین کنیم میزان مصرف آجیل چقدر است کافی است میزان 50 گرم برای هر فرد را در مهمانی در نظر گرفته و نسبت به آن خرید کنید در نظر داشته باشید که این میزان می تواند برای بعضی افراد بیشتر یا کمتر باشد. البته با روش هایی که در ادامه گفته می شود می توانید مدت نگهداری رو افزایش بدهید.

6-با پوست یا بی پوست؟

بسته به نیاز شما متفاوت است. اگر قصد مصرف چند روزه و در مهمانی را دارید یا می توانید شرایط نگهداری را فراهم کنید. بدون پوست بهترین مورد است، ولی اگر مصرف شخصی دارید یا می خواهید آجیل تا مدت زیادی دوام بیاورد و خراب نشود با پوشت بهترین گزینه است. در نظر داشته باشید که آجیل بدون پوست گران تر از آجیل با پوشت است.

7-کجا نگهداری کنیم؟

 بهتر است آجیل درون ظرف در دار و درون یخچال، فریزر یا مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید. با روش نگهداری در فریزر بیش از یک سال و در یخچال تا 9 ماه آجیل شما حفظ می شود. در نظر داشته باشید آجیل و مغزیجات باید دور از نور خورشید، رطوبت و گرما نگهداری شود در این زمینه می توانید از ظروف کدر نیز بهره ببرید.

چگونه آجیل اعلا را تشخیص دهیم

8-آجیل رو خام بخرم یا بو داده؟

این موضوع نیز به مدت نگهداری مد نظر شما مربوط می شود. اگر قصد دارید آجیل را به مدت طولانی نگهداری کنید آجیل خام خریداری کنید چرا که آجیل بوداده به واسطه آزاد شدن روغن طبیعی مغزیجات آجیل سریعتر خراب می شود. البته می توانید آجیل را به صورت خام خریداری کرده و هر وقت خواستید آن را بو بدهید از روش های فرآوری آجیل در خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بودادن آجیل درون فر: برای این امر آجیل ها را در فر با دمای 150 تا 160 درجه در حدود 15 تا 20 دقیقه قرار دهید. آجیل ها زمانی که به رنگ طلایی مایل به قهوه ای دربیایند کاملا برشته شده اند و می توانید آنها را خارج کنید. برای طعم دار کردن آجیل می توانید ادویه های مورد علاقه خود را قبل از درون فر قرار دادن به آجیل ها اضافه کنید.

برشته کردن آجیل روی اجاق گاز : پس از خرید آجیل خام از فروشگاه سوغات مادرجون آن ها را درون یک ماهیتابه ریخته و بر روی شعله متوسط اجاق قرار دهید. به تدریج آنها را زیرورو کنید تا تمام قسمتهای آجیل حرارت را دریافت کنند. وقتی که آجیل ها رنگ طلایی گرفتند آنها را از روی اجاق بردارید و در ظرف مورد نظر خود بریزید تا سرد شوند.

9-به بسته بندی دقت کنید

در هنگام خرید دقت کنید که بسته بندی پلمپ بوده و دارای مواردی مانند گرد و خاک پوست آجیل و کپک نباشد. در نظر داشته باشید یکی دیگر از راههای تشخیص تازگی آجیل تاریخ تولید و انقضا ذکر شده بر روی بسته بندی است.

10-آجیل بخر نه مواد افزودنی

اگر دارای بیماری های زمینه ای هستید یا به سلامتی خود اهمیت می دهید به هیچ وجه سراغ آجیل های دارای مواد افزودنی زیاد مانند آجیل های  خیلی شور، آجیل های دارای رنگ غیر طبیعی و آجیل های بو داده در روغن نروید. اما چرا؟ آجیل های خیلی شور باعث افزایش فشار خون سکته قلبی و بیماری های قلبی و عروقی می شوند، از طرفی آجیل هایی که رنگ غیر طبیعی دارند با رنگ خوراکی رنگ داده می شوند، آجیل های بوداده در روغن هم به واسطه داشتن روغن زیاد و نامناسب باعث افزایش چربی، بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی می شوند.

نکات مهم خرید آجیل اعلا

 

11-کم بخور همیشه بخور

شاید این نکته را نتوان جزو نکات خرید آجیل و خشکبار بر شمرد ولی مهمترین موضوع در خورد خوراک رعایت میزان مصرف مواد غذایی است. آجیل و خشکبار به واسطه داشتن مواد مغذی و روغن طبیعی کالری بالایی دارند و بهتر است در استفاده از آنها چند نکته زیر را رعایت کنید

  • کمتر از 100 تا 150 گرم آجیل مصرف کنید این میزان برابر یک مشت آجیل می باشد.
  • از قرار دادن ظرف یا کیسه آجیل در مقابل خود خودداری کنید. این خوراکی خوشمزه به شدت اعتیاد آور است و تا پایان ظرف نمی توانید از دست آن رهایی پیدا کنید.
  • به اندازه یک مشت یا یک فنجان آجیل در ظرفی ریخته و مصرف کنید.

جمع بندی

همانطور که در اول مقاله خرید آجیل و خشکبار ذکر کردیم مهمترین نکته خرید آجیل فروشنده و عرضه کننده معتبر است یکی از معتبر ترین فروشنده ها و عرضه کننده های آجیل گروه سوغات مادرجون است. این گروه معتبر از سال 1384 تا به امروز در زمینه عرضه انواع سوغات اصفهان فعالیت می کند و بهترین ها را برای شما و عزیزانتان به همراه آورده و می آورد.

امیدوارم مقاله «خرید آجیل و خشکبار» به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *