وبلاگ

خواص سنگ فیروزه چیست

خواص سنگ فیروزه

در مقاله خواص سنگ فیروزه از وبلاگ سوغات مادرجون قصد داریم بعد از شناختی از سنگ فیروزه به خواص آن بپردازیم.

سنگ فیروزه و انواع آن و نحوه تشخیص آن

سنگ فیروزه نوعی کانی نادر با طیف رنگی فیروزه ای ( آبی کم رنگ تا سبز) است. سختی این سنگ بین 5 تا 6 موس می باشد. این به معنای این است که سنگ فیروزه اصل با ناخن یا وسیله تیزی مانند سوزن قابل خش برداشتن نیست. معادن این کانی ارزشمند در کشورهایی همچون ایران، آمریکا، چین، مصر و ... یافت شده اما مرغوبترین و محبوبترین نوع آن در شهر نیشابور ایران استخراج می شود. سنگ فیروزه بر اساس رگه هایش به دو دسته شجری و عجمی تقسیم می شود. البته دسته بندی های دیگری هم هست که در ادامه به آنها اشاره می کنیم

سنگ فیروزه شجری

این گونه از سنگ فیروزه دارای رگه های متعددی در ساختار خود می باشد از آنجایی که این رگه ها شباهت زیادی به شاخه های درخت داشتن تجار عرب آنها را شجری می نامیدند. 

سنگ فیروزه شجری

سنگ فیروزه عجمی

همان طور که از اسم آن معلوم است این سنگ بیشتر در ایران استخراج می شود. این گونه از سنگ فیروزه قیمت بیشتری دارد و از جمله فیروزه های اعلا محسوب می شود.

فیروزه زیبای خفته

این گونه از سنگ فیروزه از معادن آمریکا استخراج می شود. طرح ها و رنگ های زیبای رگه های آن و رنگ آبی تیره تر آن باعث شده که بیشتر در گردنبند و زیورآلات زنانه استفاده شود.

فیروزه چینی

این گونه از سنگ فیروزه رنگ هایی همچون سبز، سبز آبی و فیروزه ای دارد و رگه هایی با رنگ قهوه ای و مشکی دارد. این گونه از سنگ فیروزه عموما در زیورآلات استفاده می شود.

سنگ فیروزه چینی

فیروزه پارسی

فیروزه پارسی یا فیروزه ایرانی یکی از قدیمی ترین گونه های فیروزه می باشد. رنگ این فیروزه چیزی بین فیروزه ای و سبزآبی است. این فیروزه به علت رنگ و ترکیبات خاصی که دارد فقط در ایران یافت می شود و قیمت بالایی نسبت به دیگر گونه ها دارد

خواص سنگ فیروزه

تمام سنگ های فیروزه طبیعی تا حد زیادی خواص مشابه دارند. خواص سنگ فیروزه را می توان به سه دسته جسمی، روانی و معنوی تقسیم کنیم.

خواص جسمی سنگ فیروزه

از جمله خواص سنگ فیروزه در بعد جسمی می توان به درمان دردهای سیستم گوارشی، از بین بردن بی اشتهایی، بهبود گردش خون، تقویت چشم، گلو، کبد و دستگاه تنفسی، درمان میگرن، کاهش یبوست، درمان جنون و صرع، درمان سنگ کلیه و طحال اشاره کرد همچنین عده ای از این سنگ به عنوان پادزهر در محل گزش حشرات استفاده می برند.

خواص روانی سنگ فیروزه 

در علم متافیزیک برای هر ماده ای انرژی هایی تعریف می شود که بر روی اخلاق و رفتار انسان تاثیر می گذارد در این مورد برای سنگ فیروزه خواصی همچون افزایش اعتماد به نفس و انگیزه و اراده، کاهش استرس، درمان افسردگی، ایجاد شادی و نشاط، افزایش تمرکز، رفع مشکلات ارتباط و تعادل روانی اشاره شده است

سنگ های فیروزه

خواص معنوی سنگ فیروزه

یکی از اسم هایی که سنگ فیروزه به آن معروف است سنگ مدیتیشن است.مطابق بعضی از اعتقادات متافیزیکی اگر سنگ فیروزه را بر روی چاکراه پنجم یعنی گلو قرار دهیم باعث افزایش قدرت و انرژی در مقابله با بیماری ها و مشکلات می شود. همچنین طبق آموزه های اسلام این سنگ جزو احجار کریمه بوده و باعث افزایش سعه صدر و رزق و روزی است. در بعضی دیگر از فرهنگ  ها و باور ها از این سنگ به عنوان جذب کننده انرژی مثبت یاد و دفع کننده انرژِی منفی یاد شده و برای مواردی همچون کاهش کابوس توصیه شده است.

جمع بندی

اگر با خواندن این مقاله قصد خرید محصولات فیروزه را دارید توصیه ما به شما خرید محصولات فیروزه کوبی است چرا که علاوه بر دارا بودن مزایای فیروزه دارای مزایای ظروف مسی نیز می باشد. برای خرید ظروف مسی نیز گروه سوغات مادرجون انتخاب مناسبی است زیرا تنوع و کیفیت بالایی در زمینه ارائه انواع محصولات دارد.

امیدوارم مقاله خواص فیروزه به شما کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *