وبلاگ

راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم

راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم

همراه ما باشید با مقاله «راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم» از وبلاگ مادرجون تا با چند قدم ساده بتوانیم تخته نرد و شطرنج مناسبی را خریداری کنید.

پیش از خرید

در این بخش از مقاله راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم با چند نکته که لازم است پیش از خرید بیاموزیم و انواع تخته نرد خاتم می پردازیم

تعیین نیاز

اولین گام و ابتدایی ترین گام در راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم تعیین نیاز است. شما در ابتدای امر باید ببینید چه قصدی از این خرید دارید به عنوان مثال اگر یک تخته نرد می خواهید که در سفر ها و گردش ها با آن بازی کنید باید به سراغ تخته نرد های سبک ارزان و باکیفیت بروید و زیبایی را در درجه دوم بگذارید. 

به صورت کلی افراد به دو منظور دست به خرید تخته نرد می زنند. دلیل اول آن است که شما یکی از عاشقان و بازیکنان حرفه ای و علاقه مند به بازی تخته نرد هستید و تصمیم گرفته اید تخته نرد مناسبی برای خود بخرید. دلیل دوم آن است که در اطرافیان خود عزیزانی دارید و می خواهید برای آن ها هدیه ای مناسب بخرید. در صورتی که گیج شده اید می توانید با یک کارشناس صحبت کنید یا به بخش تماس با ما سایت مادرجون مراجعه فرمایید یا ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

ویژگی های یک تخته نرد خوب

قبل از معرفی تخته نرد های لازم است ویژگی های یک تخته نرد خوب را بشناسیم. چرا که این ویژگی ها باید در هر تخته نردی وجود داشته باشد.

  • شانه های تخته نرد باید دارای شیب باشند تا اگر تاس روی صفحه انداخته شد از تخته بیرون نرود.
  • تخته نرد خوب دارای رقص تاس است یعنی تاس به زیبایی روی آن فرود آمده و حرکت کند.
  • از جمله ویژگی های دیگر تخته نرد خوب داشتن ابعاد استاندارد است.
  • یک تخته نرد خوب دارای پیشخوان تراز و بدون شیب و پست بلندی است.

راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم

انواع تخته نرد های خاتم

گام بعدی در راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم این است که نسبت به سلیقه و نیاز خود دست به انتخاب تخته نرد بزنید. تخته نرد های خاتم به طور کلی به دو دسته تمام خاتم و خاتم و نقاشی تقسیم می شوند. 

تخته نرد های تمام خاتم

این مدل از تخته نرد بین افراد علاقه مند به صنایع دستی کلاسیک محبوبیت زیادی دارد. قیمت و کیفیت این محصولات به میزان و نوع سیم های برنجی، چوب های خود رنگ (چوب های دارای رنگ طبیعی) و استخوان به کار رفته متنوع است ولی به طور کلی هر چه نقوش ریز تر و با نظم تر اجرا شده باشند و رنگ اجزای خاتم یکدست تر باشد ارزش آن بیشتر است. تنوع این دسته مقداری کمتر از تخته نرد های خاتم و نقاشی است و طرفداران کمتری دارد.تخته نرد و شطرنج تمام خاتم

تخته نرد های خاتم و نقاشی

 این سبک از تخته نردهای خاتم طرفدار های بیشتری داشته و سلایق بیشتری را ارضا می کنند. قیمت گزاری آنها نیز بر اساس طرح، شکل تخته و نقوش خاتم متفاوت است. به عنوان مثال در برخی از تخته نرد های خاتم و نقاشی در نقاطی که باید نقاشی انجام شود برای زیبایی بیشتر از صدف های مصنوعی استفاده می کنند که علاوه بر زیبایی باعث بالا رفتن کیفیت و ارزش محصول نیز می شود. این تخته نرد ها نیز بر اساس طرح بر چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به شناخته شده ترین طرحهای آنها می پردازیم.

طرح مجلس بزم

شناسایی این طرح بسیار ساده است. رد این طرح چندین فرد ( در اکثریت موارد بیش از دو نفر) در کنار هم نشسته و در بینشان جام، تنگ شراب و ساز به چشم می خورد. برای دیدن این طرح روی اینجا کلیک کنید.

تذهیب

تذهیب در واقع ریشه در ذهب عربی به معنای طلا است. در این نقوش از گل های اسلیمی و رنگ طلایی استفاده می شود

راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم

شکار و چوگان

همانطور که از اسم طرح مشخص است به طرح هایی که در آن سوار با تیر و کمان یا چوب چوگان دیده می شود شکار و چوگان می گویند. برای دیدن این طرح روی اینجا کلیک کنید.

لیلی و مجنون

این طرح از داستان عشق لیلی و مجنون گرفته شده و شامل یک عاشق و دلداده است تفاوت این طرح با مجلس بزم آن است که تعداد نفرات در طرح کمتر از 3 نفر بوده و ممکن است ساز و وسایل بزم در میانشان وجود نداشته باشد. برای دیدن این طرح روی اینجا کلیک کنید.

گل و مرغ 

غیر ممکن است کسی با هنر اصیل ایرانی برخورد کرده باشد ولی طرح گل و مرغ را ندیده باشد. این طرح متشکل از گل ها و پرندگان کوچک و زیبا است. برای دیدن این طرح روی اینجا کلیک کنید.

چهره

این طرح نیز متشکل از انسان ها است با این تفاوت که فقط از یک فرد در آن استفاده می شود که در آن فرد در حال رسیدگی به کارهای روزمره خود است. برای دیدن این طرح روی اینجا کلیک کنید. 

خرید

مرحله دوم راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم این است که بعد از شناخت انواع تخته نرد خاتم وقت خرید آن می رسد که دست به خرید بزنیم. در هنگام خرید لازم است چند نکته را رعایت کنیم.

  • خدمات پس از فروش فروشنده را ارزیابی کنید.
  • از فروشنده های معتبر و دارای نماد اعتبار خرید کنید چرا که فروشنده های معتبر علاوه بر محصولات باکیفیت تر امکانات پس از فروش و قیمت های بهتری دارند.
  • دقت کنید جنس محصول از خاتم اصل باشد در این زمینه می توانید از مقاله «۵ نکته خرید محصولات خاتم» یا با کمک یک کارشناس دست به خرید بزنید.
  • حتی اگر محصول شامل گارانتی هم بود. از لایه های محافظتی محصول پرس و جو کنید.

بعد از خرید

گام آخر در راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم این است که بعد از خرید محصول نکات نگهداری از محصولات خاتم را برای محصول رعایت کنید. در این زمینه لازم است محصول را دور از نور مستقیم آفتاب و رطوبت قرار دهید اگر در این زمینه اطلاعات کاملی ندارید می توانید مقاله «نگهداری از محصولات خاتم»  را مطالعه بفرمایید.

جمع بندی نهایی

 در نهایت اگر می خواهید خرید به صرفه و خوبی داشته باشید از فروشنده های معتبر خرید کنید معمولا فروشنده هایی که خود تولید کننده هستند اعتبار زیادی در این زمینه داشته و مطمئن تر هستند یکی از این فروشنده ها گروه سوغات مادرجون است که علاوه بر فروش محصولات تولید و خدمات پس از فروش آنها را عهده دار است. 

امیدوارم از مقاله «راهنمای خرید تخته نرد و شطرنج خاتم» نهایت استفاده برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *