هدایای ویژه مناسبت ها

روز تربیت بدنی و ورزش – تندیس های ویژه

روز تربیت بدنی و ورزش

روز تربیت بدنی و ورزش در ایران

سال ۱۳۸۳ خورشیدی بود که ۲۶ مهر به عنوان روز تربیت بدنی و ورزش به منظور آگاهی از فواید ورزش و ضرورت توسعه و ترویج آن در جامعه نام گذاری شد. اما به این جهت که جامعه بیشتر به ورزش ترغیب شود، این روز به هفته تربیت بدنی و ورزش تغییریافت.

با این حال هفته تربیت بدنی همه ساله از ۲۶ مهر تا دوم آبان به منظور آشنایی جامعه با اهمیت و اثرات کاربرد ورزش در زندگی فردی و اجتماعی، اشاعه و توسعه و ترویج ورزش در خانه و خانواده و هدایت و ارشاد جامعه به ورزش‌های همگانی برگزار می‌شود.

تاریخچه ورزش در ایران

در میان کشور های مشرق زمین، ایران تنها کشوری بود که در نظام تعلیم و تربیت خود، اولویت را به تربیت بدنی و ورزش می داد. در یکی از کتاب های باستان آمده است: ورزش در ایران باستان با هدف سلامت، شادابی و دفاع از وطن پا گرفت و هدف اصلی آن تربیت جوانان بود.

تیر اندازی، کوهنوردی، شمشیر زنی، دو، اسب دوانی، ارابه رانی، مبارزه، شنا و کشتی در این مرز و بوم رواج داشت. پارسیان شکار و شکارگاه را، آموزشگاه حقیقی جنگ می دانستند و جوانان در شکار، سحر خیزی، بردباری در راه رفتن، دوندگی و تیر اندازی، آمادگی روحی و چابکی را فرا می گرفتند.

آثار مختلف ورزش بر زندگی انسان

روز تربیت بدنی و ورزش

ورزش کردن آثار بسیار زیادی بر زندگی انسان دارد و ابعاد مختلف آن را در بر می گیرد.ابو علی سینا و ابن خلدون درباره ی اهمیت و مزایای ورزش در زندگی انسان اینگونه می گویند: ورزش حرکتی است تابع اراده، در ورزش تنفس عمیق و پی در پی می آید.

هرکس بتواند با اسلوب صحیح و متناسب با اعتدال مزاجش و در وقت و زمان مناسب ورزش کند، از چاره جویی و مداوای بیماری های مزاجی که به دنبال می آید، بی نیاز می شود.

ورزش در نشاط روح دخیل است و اینکه این نشاط در شهر نشینان کمتر است، به این دلیل می باشد که آنان دائم در حالت سکون و آرامشند و از ثمرات آرامش بهره مند نمی شوند. بدین دلیل بیماری های بسیاری در شهرها و بلاد بروز می کند.

ورزش توانایی و قدرت جسمانی ورزشکاران را بالا می‌برد و به دنبال آن باعث سلامت بدن می‌شود. امام علی (ع) در این باره می‌فرمایند: سلامتی نعمتی است که از زیادی مال بهتر است. علاوه بر این ورزش به تعادل جسم و جان و با نشاط شدن روحیه کمک می‌کند، روحیه با نشاط نیز باعث طراوت و شادابی بدن می‌شود.

آثار جسمانی

ورزش به بهبود سلامت جسمانی می کند. تحرک می تواند تناسب اندام قلبی عروقی را بهبود ببخشد و تراکم استخوان را افزایش دهد. همچنین می تواند به کاهش قند و فشار خون و تقویت ریه ها کمک کند. به همین دلیل کسانی که ورزش می کنند احساس سلامتی بیشتری می کنند.

ورزش و فعالیت جسمانی به همراه رژیم غذایی مناسب، عدم استعمال مشروبات الکلی و دخانیات و انجام مراقبت های دوره ای، در پیشگیری از بیماری ها و رسیدن به بالاترین سطح سلامتی و بازدهی اقتصادی و اجتماعی نقش دارند.

 ورزش های سبک مانند پیاده روی، باعث مصرف انرژی شده و سهم بسیار مهمی در کنترل وزن و کاهش چربی در بدن دارد. همچنین فعالیت فیزیکی سبک و منظم از طریق تقویت کارکردهای ایمنی، باعث افزایش سطح فعالیت سیستم ایمنی در بدن شده و در پیشگیری از سرطان مؤثر میباشد.

آثار روحی

ورزش و فعالیت فیزیکی در سلامت روان نیز مؤثر است. مطالعات نشان می دهد که موارد افسردگی، اضطراب و …. در اثر فعالیت فیزیکی بهبود یافته و ورزش به عنوان یک عالم حمایتی در درمان بیماری روانی پذیرفته شده است.

 یکی دیگر از نتایج مفید ورزش بر روی شخصیت افراد، افزایش اعتماد به نفس است. ورزشکاران موفق، خود ساخته بوده و در برابر مشکلات، مقاوم تر هستند. از دیگر نتایج روانی ورزش، افزایش شور و نشاط ورزشکار و امید به آینده اوست.

آدمی، با ورزش کمتر به دام وسوسه و گناه می افتد و به عادت های ناپسند، مثل اعتیاد دچار نمی شود. از دیگر آثار روانی ورزش، ویژگی ضدّ خمودگی و افسردگی آن است. ورزش، ورزشکار را سرزنده ساخته و او را در برابر دلمردگی بیمه می کند.

آثار اجتماعی ورزش

انسان، موجودی است که فقط با زندگی جمعی به سلامت به مقصد می رسد و فرد گرایی و انزواطلبی، با ذات او در تضاد است. برای رسیدن به این روح جمعی و همبستگی عمومی، راه های مختلفی وجود دارد. یکی از این راه ها، ورزش کردن است. ورزش، موجب گسترش روابط گروهی می شود.

در ورزش های گروهی، بدون هماهنگی و دوری از خودخواهی، نمی توان به موفقیت رسید و این خود باعث تقویت روح جمع خواهی افراد می شود. همچنین، ورزش موجب گسترش حس یکرنگی و همگرایی در افراد می گردد. برای تیم شدن و تشکیل گروه منسجم ورزشی، باید از خود گذشت و «من»ها را به «ما» تبدیل کرد.

روز تربیت بدنی و ورزش تندیس

هدیه های مناسب روز تربیت بدنی و ورزش

روز تربیت بدنی و ورزش بهانه ی خوبی برای تقدیر از مربیان ورزشی که برای سلامت جامعه تلاش می کنند می باشد. همچنین می توان با اهدای هدیه به ورزشکاران آنان را برای ادامه مسیر خود تشویق کرد. ما در سوغات مادرجون انواع تندیس های ورزشی را فراهم کرده ایم که شما می توانید مناسب با بودجه خود از بین آنها انتخاب کنید.

این تندیس ها بر اساس سفارش شما به صورت شخصی سازی ساخته می شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *