وبلاگ

5 نکته خرید محصولات خاتم

5 نکته خرید محصولات خاتم

امروز خدمت شما رسیدیم با مقاله «5 نکته خرید محصولات خاتم» از سایت سوغات مادرجون همراه ما باشید قرار است در مقاله «5 نکته خرید محصولات خاتم» ابتدا به نحوه ساخت خاتم اصل پرداخته و بعد از آن نکاتی در مورد تشخیص خاتم اصل و تقلبی می گوییم.

نحوه ساخت خاتم اصل

در ابتدای امر مواد اولیه گل ها مانند برنج استخوان شتر و چوب ها به صورت رشته هایی با مقاطع مثلث و لوزی قرار دارند و بعد از قرار دادن آنها در کنار هم با چسب محکم شده و به صورت ورقه های نازک بریده می شوند. در مرحله دوم این ورقه ها با استفاده از سریشم بر روی سطح چسبانده شده و با استفاده از لعاب از آنها محافظت می شود.

برای مشاهده فیلم تولید خاتم روی اینجا کلیک کنید.

ورق های خاتم

مواد اولیه به کار رفته در خاتم اصل

   

   • چوب های مختلف دارای رنگ طبیعی معروف به خود رنگ مانند آبنوس با رنگ مشکی یا فوفل با رنگ قهوه ای سیر یا چوب بقم با رنگ قهوه ای متمایل به قرمز

   • صدف طبیعی یا استخوان شتر یا عاج (استفاده از عاج و صدف ضرورتی ندارد)

   • فلزات عموما فلز برنج به خاطر رنگ طلایی خاص آن

   • سریشم برای چسباندن قطعات هندسی

   • روغن کمان که نوعی پوشش محافظتی است

  5 نکته خرید محصولات خاتم

  حال که با نحوه ساخت خاتم اصیل و اعلا آشنا شدیم وقت آن رسیده که نکات شناخت خاتم اصیل را خدمت شما عرضه کنیم

  1- استفاده از مواد اولیه طبیعی و باکیفیت

  از جمله عوامل قیمت گذاری خاتم مواد به کار رفته در آن است هرچه این مواد متنوع تر و با کیفیت تر باشند ارزش خاتم بالاتر میرود. از طرفی همواره سوداگران زمینه صنایع دستی با جایگزینی بعضی موارد در ساخت خاتم به دنبال پایین آوردن هزینه ساخت و افزایش درآمد خود هستند به عنوان مثال استفاده از یونولیت به جای استخوان یا عاج و صدف یا استفاده نکردن از سریشم گرم که عمر محصول را کاهش داده و فقط با گذشت زمان می توان از آن مطلع شد. در نتیجه برای جلوگیری از کلاهبرداری بهتر است از مکانهای معتبر دارای مجوز خرید کرده یا از یک کارشناس کمک بگیرید.

  جعبه خاتم

   

  2-رعایت نظم هندسی 

  دقت کنید که طرح ها به صورت موازی و قرینه به درستی پیاده شده باشند خوشبختانه این مورد توسط شما و کمی دقت قابل رعایت بوده و نیازی به کارشناس ندارد. این موضوع را در نظر داشته باشید که هر چه اشکال هندسی پیچیده تر منظم تر و دقیق تر باشند اثر فاخر تر و مرغوب تر است و قیمت و ارزش بالاتری پیدا می کند.

  3- یک دست بودن رنگ و سطح خاتم 

  از جمله مهمترین نکات در هنگام خرید خاتم یک دست بودن رنگ نقوش خاتم است. در خاتم اصیل رنگ ها یک شکل هستند به عنوان مثال رنگ مشکی دارای دو کد رنگ نیست. برای این مرحله کافی است با دقت زیادی نقوش خاتم را مقایسه کرده و تفاوت ها را بیابید و درصورت وجود نداشتن رنگ متناقص و بخش های کم رنگ و پر رنگ اقدام به خرید کنید.

  محصولات خاتم

  به جرات می توان گفت یکپارچه و صاف بودن سطح خاتم از یکپارچه بودن رنگ نیز مهمتر است زیرا یک پارچه و صاف نبودن سطح نشانه زیرساخت شکسته و خراب است که باعث نابودی سطح خاتم می شود. شما می توانید با دست کشیدن بر روی سطح محصول متوجه یکپارچه و صاف بودن سطح بشوید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که منظور از یکپارچگی نبود فضای خالی بین محصولات هم می باشد.

  4- استفاده نکردن از رنگ های شیمیایی

  هر چه از رنگ های شیمیایی کمتر در محصول استفاده شده باشد ارزش محصول بالاتر است. چرا که بعضی از خاتم کاران جهت سود بیشتر از چوب های خود رنگ استفاده نکرده و آنها را با رنگ های شیمیایی رنگ می کنند. در این زمینه نیز می توانید از کارشناس کمک گرفته یا از فروشگاه های معتبر دارای مجوز خرید فرمایید.

  جعبه دستمال

  5-بتونه کاری و لایه های محافظتی

  در ابتدای امر لازم است گوشزد کنیم که پشت سطح خاتم کاری باید یکپارچه و بدون هیچ برآمدگی و شی اضافه ای باشد.در صورت رویت میخ در پشت محصول در خرید آن محصول تجدید نظر فرمایید.

  در ثانی بتونه کاری های سطح محصول خاتم باید به حدی دقیق و ظریف انجام شده باشند که هیچ گونه آثری از آنها در سطح آخر محصول خاتم دیده نشود و حتی با لمس هم قابل تشخیص نباشد. همچنین بتونه کاری صحیح منجر به تغییر شکل اشکال هندسی خاتم نمی شود.

  در آخرین بخش نیز لازم است اشاره کرد که مرحله نهایی ساخت محصولات خاتم لاک کاری است. در این قسمت، پس از اینکه به طور کامل سطح خاتم کاری اجرا شد سطح محصول توسط لاک پوشانده می شود. محصول باید به طور کامل با لاک احاطه شود تا از نفوذ رطوبت و گرد و غبار به بخش های داخلی خاتم جلوگیری شود. در غیر این صورت امکان پوسیده شدن محصول بسیار بالا می رود.

  جمع بندی نکات

  در پایان مقاله «5 نکته خرید محصولات خاتم» از وبلاگ مادرجون باید خدمتتان عرض کنم بهترین و آسانترین راه خرید محصولات خاتم خرید از مکان های دارای گارانتی و مورد اعتماد است در نتیجه توصیه من به شما خرید از مجموعه سوغات مادرجون است چرا که این مجموعه علاوه بر تنوع بالای محصولات خدمات پس از فروش نیز ارائه می کند.

  امیدوارم مقاله «5 نکته خرید محصولات خاتم» به شما کمک کرده باشد.

   

    

   

   

   

   

   

   

  یک دیدگاه در “5 نکته خرید محصولات خاتم

  1. سوگل گفت:

   مطلب پر بار و عالی بود .ممنون از اطلاعات خوبتون

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *