وبلاگ

مروری بر 10 سوغاتی و صنایع دستی معروف اصفهان

سوغاتی و صنایع دستی معروف اصفهان

اصفهان را مهد فرهنگ و هنر می نامند چرا که علاوه بر تاریخ و تمدن پر بار خود هنر های بسیار زیبا و ارزنده ای را درون خود جای داده است که امروزه زیبایی این هنر ها همه افراد را فارغ از سختی و طولانی بودن راه ترغیب می کند تا به اصفهان سفر کنند. در این مقاله سعی داریم مروری بر 10 سوغاتی و صنایع دستی معروف اصفهان در دو بخش خوراکی و صنایع دستی داشته باشیم.

صنایع دستی اصفهان

1- خاتم کاری :

خاتم کاری در واقع هنر آرايش سطح اشياء چوبي به صورتي شبيه به موزائيك با مثلث هاي كوچك است.اين مثلث ها هرچه ظريف تر و طرح ها و اشكال هرچه منظم تر باشند،خاتم مرغوب تر خواهد بود. مواد اولیه بکار رفته در تولید خاتم نیز در مرغوبیت آن نقش دارند.

مواد اولیه خاتم شامل چوب خاتم سازی که معمولا توسكا، كبوده، راش، گردو، بقم، عناب، نارنج و بعضي چوب هاي رنگ شده است، همچنین استخوان که می‌تواند استخوان و عاج فیل، استخوان شتر و استخوان اسب باشد. از مواد اولیه دیگر این هنر صنایع دستی، مفتول هاي فلزي از جنس برنج، آلومنيوم یا نقره و چسب که چسب چوب یا سریش است می‌باشد.

از محصولات خاتم کاری که به عنوان سوغات صنایع دستی اصفهان می توانید انتخاب کنید می‌توان به جا دستمال، سطل، جا قاشق، شکلات خوری، ساعت، تخته نرد و سایر محصولات خاتم کاری شده اشاره کرد که این محصولات را می‌توانید از این بخش با کیفیت عالی و قیمت مناسب سفارش دهید.

2- مینا کاری ( سوغاتی و صنایع دستی معروف اصفهان ) :

میناکاری در واقع نقاشی هنرمندانه ای است که روی ظروف مسی، نقره‌ای، سفال و طلا انجام می‌شود. اما بیشترین ظروف میناسازی شده این هنر از جنس مس است. از رنگ‌های آبی، سورمه‌ای، سفید، سبزآبی و… در هنر مینا کاری استفاده می‌شود. رنگ‌های بکار رفته از نوع لعابدار می‌باشند که پس از طراحی درون حرارت پخته می‌شوند، بنابراین رنگ روی مینا کاری‌ها ثابت است. نقش‌های طراحی شده بر روی این ظروف با نظم و ترتیب بوده و معمولا طرح طاووسی هستند.

اگر هنر صنایع دستی مینا کاری را به عنوان سوغات اصفهان انتخاب کرده اید، می توانید به راحتی با مراجعه به این بخش، محصولاتی مانند قاب بشقاب، کاسه بشقاب، بشقاب، گلدان، قندان، شکلات خوری و سایر محصولات میناکاری شده را سفارش دهید.

صنایع دستی اصفهان

3- فیروزه کوبی :

در فیروزه‌کوبی اصفهان، سنگهای فیروزه با نظم و زیبایی خاصی موزاییک وار کنار هم و بر سطح اشیای تزئینی، ظروف و زیور آلات مسی چیده می شوند. ظروف فیروزه کوبی روی مس ترکیب هنر فیروزه کوبی با مس‌گری می باشد. هنر فیروزه کوبی محصول خوبی از صنایع دستی را پدید می آورد که از چندین جهت ارزشمند است، این اثر علاوه بر ارزش هنری و زیبایی، به دلیل وجود سنگ فیروزه و فلز مس از نظر مادی هم ارزشمند است.

هنر فیروزه‌کوبی در محصولاتی مانند گلدان، شکلات‌خوری، آجیل خوری، سنگاب، قندان، شیرینی خوری، تنگ، کشکول و سایر محصولات قابل مشاهده است. برای سفارش محصولات ذکر شده، سری به این بخش زده و از محصولات متنوع آن دیدن فرمایید.

4- مس و خاتم :

ظروف زیبای مس و خاتم از سوغات و صنایع دستی معروف و جدید اصفهان است. همانطور که از نام آن پیداست این ظروف تلفیقی از هنر خاتم کاری و مس گری می‌باشد. در ابتدا خاتم کاری روی چوب انجام می‌شد اما در سال‌های اخیر از ترکیب این هنر زیبا با مس، شاهد خلق آثاری ارزشمند و زیبا هستیم. دلیل انتخاب مس برای خاتم کاری انعطاف پذیری بالا و ماندگاری ظروف مسی است.

ظروف بکار رفته برای خاتم کاری شامل گلدان، شکلات خوری، قندان، آجیل خوری، شیرینی خوری و سایر محصولات است که علاوه بر جنبه کاربردی آنها برای پذیرایی، در تزئین خانه و محل کار نیز استفاده می‌شود. برای انتخاب و سفارش ظروف مس و خاتم به این بخش مراجعه کنید.

مس و خاتم

5- ملیله کاری :

ملیله‌ کاری رشته‌ای از هنر فلزکاری می باشد که با مفتول‌های نازک نقره محصولات مختلف مانند سینی، قندان، آینه و شمعدان، استکان، گلدان و … ساخته می‌شود. ظروف ساخته شده در کارگاه‌‌های ملیله کاری اصفهان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، زیرا که نقره‌ی مورد استفاده در این کارگاه‌ها، صرف آب کاری می‌شود. از طرفی دیگر امروزه بر روی ظروف ملیله کاری شده نوعی پلی استر کشیده می‌شود که ظاهر محصولات را بهتر می‌کند. نقش‌های معمول ملیله‌ کاری، بته جقه، ریزه جقه، برگ فرنگ، برگ، غنچه، پیچ، جفت پیچ، پیچک، سه چشمه و… نام دارند.

هنر صنایع دستی ملیله کاری را که شامل محصولاتی مانند گلدان، کاسه آجیل، کشکول، شیرینی خوری، چایخوری و سایر محصولات است را می‌توانید از این بخش سفارش دهید.

6- مس و پرداز :

هنر مس و پرداز، نقاشی روی بدنه محصولات مسی است.در واقع مس و پرداز بصورت کلی تلفیقی از دو هنر میناکاری و مس گری می باشد. رنگ‌های مورد استفاده برای ساخت ظروف مس و پرداز، آبی، فیروزه‌ای و سبز هستند و زمانی که در کنار رنگ قرمز مس قرار می‌گیرند، جلوه‌ای چشم نواز ایجاد می کنند.

این ظروف انواع مختلفی دارند، از قبیل گلدان، شکلات‌خوری، قندان، آجیل‌خوری، شیرینی‌خوری، تنگ و سایر محصولات که می توانید از این بخش از محصولات متنوع آن دیدن نموده و سفارش دهید.

7- پارچه قلمکار :

در پارچه قلمکار، به وسیله قالب و مهر بر روی پارچه ساده و بدون نقش، نقوش مختلفی تصویر می‌شود. جنس پارچه قلمکاری از کتان، پنبه، ابریشم، چلوار و کرباس می‌‌باشد.

در حال حاضر مرکز تولید قلمکار ایران، شهر اصفهان است. در ساختن قلمکار بیشتر از دو رنگ مشکی و قرمز استفاده می‌شود که برای ساختن رنگ مشکی از موادی مانند: کتیرا، اکسید، آهن، زاج سیاه و روغن کرچک و برای ساختن رنگ قرمز از موادی مانند گل سرخ، روغن کنجد، زاج سفید و کتیرا استفاده می‌شود. در برخی از موارد، رنگ‌های آبی یا نیلی، سبز زرد و قهوه‌ای نیز در پارچه قلمکار بکار برده می‌شود.

این پارچه بعنوان پرده برای تزئین خانه، سفره، رومیزی، کوسن مبل، تابلو دیواری، تزئین لباس و کیف کاربرد دارد. محصولات متنوع این هنر صنایع دستی و سوغات اصفهان را از این بخش سفارش دهید.

پارچه قلمکار

8- ترمه :

ترمه در واقع یک نوع پارچه ی لطیف بسیار باارزش از صنایع دستی نساجی است. برای درست کردن ترمه از ابریشم مرغوب و پشم مرغوب استفاده می کنند و الیاف با رنگ های گیاهی و مواد مصنوعی رنگ آمیزی می شوند. بیشتر رنگ های بااصالت ترمه، قرمز ، سبز ، نارنجی ، مشکی رنگرزی است . از طرح های اصلی و بااصالت ترمه می‌توان بته جقه، گل های شاه عباسی، بته خرقه، شاخ گوزنی، امیری، بته سروی و بته بادامی را می توان نام برد.

امروزه پارچه ترمه را در محصولاتی مانند کوسن، تابلو، روتختی، پشتی، لحاف، پرده، رومبلی، کتاب های نفیس، صندوقچه، جعبه جواهرات، لباس، کفش و رومیزی می‌توانیم ببینیم. برای سفارش این محصول از این بخش دیدن فرمایید.

علاوه بر موارد ذکر شده، موارد زیر نیز جز صنایع دستی و سوغات اصفهان هستند  :

 • زری بافی
 • طلا کاری
 • قلمدان سازی
 • عبا بافی
 • نمد مالی
 • قالی بافی
 • سفال و سرامیک سازی
 • نگارگری و مینیاتور
 • معرق کاری
 • منبت کاری
 • خوشنویسی
 • صحافی

خوراکی های سوغات اصفهان

در میان سوغاتی های اصفهان گز و پولکی بسیار معروف‌ است. این خوراکی‌های شیرین و خوش‌مزه کامتان را در سفر به اصفهان شیرین می‌کند.

9- گز :

گز بعنوان معروف‌ترین و محبوب‌ترین شیرینی و سوغات اصفهان و دارای شهرت جهانی است. این شیرینی خوشمزه، در اشکال مختلف آردی، لقمه‌ای، سکه‌ای، رژیمی و شامل طعم های پسته‌ای، بادامی، شکلاتی و … است كه امروزه در کارگاه‌هاي سنتی و صنعتی اصفهان تولید می‌شود. مواد اولیه تولید گز، گز انگبین، شکر، سفیده تخم مرغ، پسته و بادام است.

در زمان خرید گز به درصد گز توجه کنید که منظور از درصد گز میزان استفاده از پسته و بادام است. همچنین به تاریخ تولید و انقضا آن که بر روی بسته بندی محصول درج شده توجه داشته باشید. گز در بسته بندی‌هایی از نوع مقوایی و چوبی عرضه می شود که برای سوغات نوع چوبی و برای مصرف روزانه بسته بندی مقوایی آن پیشنهاد می‌شود.

سوغات معروف اصفهان

10- پولکی :

پولکی یکی از شیرینی‌های معروف و مخصوص شهر اصفهان است که ظاهری پولک مانند دارد و نام آن متناسب با شکل ظاهری‌اش است که به صورت قطعات گرد، کوچک، نازک و شبیه سکه فلزی هستند.

ماده اصلی بکار رفته در تهیه پولکی همان شیره اضافی باقیمانده از فرایند درست کردن نبات است و روش تهیه این گونه است که بعد از متبلور شدن بلورهای نبات، به شیره‌های باقی مانده مقداری سرکه می‌زنند تا شکرک نزند و شفاف بماند، سپس آن را جوشاننده و روی سینی بزرگی پهن می‌کنند و با دستگاه‌های مخصوص به صورت دایره‌ای برش می‌زنند. پولکی‌های اصفهان در طعم‌های مختلف مانند زعفرانی، کنجدی، لیموعمانی، پسته‌ای، نارگیلی، عسلی، نعنایی، کاکائویی و زنجبیلی تولید می‌شود و به طور معمول با چایی مصرف می‌شود.

از خوراکی‌های سوغات اصفهان به موارد زیر نیز می‌توان اشاره کرد :

 • نبات
 • عسل فریدون‌شهر
 • سوهان عسلی
 • جوز قندی
 • شیرینی کرکی
 • شیرینی برنجی
 • برشتوک
 • دوغ و گوشفیل
 • خورشت ماست
 • بریان

خرید سوغاتی و صنایع دستی معروف اصفهان از فروشگاه سوغات مادرجون

اگه به اصفهان سفر می‌کنی و دنبال سوغاتی‌های محلی و صنایع دستی معروف این شهر هستی، حتما به فروشگاه سوغات مادرجون سر بزن. این فروشگاه یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای خرید سوغاتی‌های اصفهانیه. توی اینجا می‌تونی انواعی از صنایع دستی، هنرهای محلی و تحفه‌هایی با ارزش رو پیدا کنی.

فروشگاه سوغات مادرجون با  سابقه ای درخشان، بهترین تنوع و کیفیت رو در محصولاتش ارائه میده.  می‌تونی از محصولات مشهور اصفهان مثل خاتم، میناکاری، مجسمه‌سازی و هر سوغاتی دیگه ای رو تهیه کنی. با خرید از فروشگاه سوغات مادرجون، یک تکه از فرهنگ و هنر اصفهان رو با خودت به خانه ببری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *