وبلاگ

نگهداری از محصولات خاتم

نگهداری از محصولات خاتم

نگهداری از محصولات خاتم مهم ترین عامل در طول عمر این محصولات ارزشمند و گرانبها است امروز در این مقاله قصد داریم روش هایی را به شما بیاموزیم که چندین برابر شدن عمر محصولات خاتم شما می شود. پس با وبلاگ مادرجون همراه باشید.

تاریخچه خاتم کاری

هنر خاتم کاری یکی از مهم‌ ترین هنرهای دستی ایران است. این صنعت ارزش هنری فوق‌العاده بالایی دارد. در واقع خاتم تلفیقی است از چند ضلعی های منظمی با تعداد اضلاع متفاوت که با استفاده از مواد اولیه مختلف در رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شود. در لغت‌نامه دهخدا خاتم‌ کار چنین معنی شده‌: «آنکه پاره‌های استخوان را در چوب با نقش و نگار بنشاند. خاتم کاری عمل خاتم کار را گویند.»

برای مطالعه بیشتر در مورد خاتم کاری روی اینجا کلیک کنید

جعبه های خاتم

نکات نگهداری از محصولات خاتم

این محصولات در واقع از مواد اولیه ای مانند چوب و استخوان تشکیل شده اند که با استفاده از چسب در کنار هم قرار گرفته و به واسطه لعاب از آن ها محافظت می شود. به همین خاطر نگهداری محصولات خاتم تا حد بسیار زیادی شبیه محصولات چوبی است.

رطوبت بزرگترین دشمن خاتم

رطوبت بزرگترین دشمن محصولات خاتم است. فرقی نمی کند چقدر لعاب محصولات شما ضخیم باشد. چرا که این دشمن حتما راهی برای سلطه به محصولات شما پیدا می کند. در نتیجه توصیه ما به شما دوری همیشگی از آن است. برای دوری از این دشمن دیرینه رعایت نکات زیر لازم و ضروری است.

   1. محصولات خود را تا حد زیادی دور از منابع رطوبت قرار دهید و هر بار به صورت دوره ای رطوبت محل نگهداری محصول را کنترل کنید
   2. از نگهداری محصولات مرطوب در محصولات خاتم فاقد پوشش پلی استر خودداری کنید به عنوان مثال اگر شما یک شیرینی خوری خاتم دارید بهتر است شیرینی های خشک در درون آن نگهداری کنید و یا اگر یک سطل خاتم دارید بهتر است از انداختن زباله های تر در آن خودداری کنید. 
   3. برای نظافت این محصولات هیچ وقت آنها را زیر آب نگیرید توصیه متخصصین ما به شما این است که با استفاده از یک دستمال لطیف و تمیز با رطوبت بسیار پایین نسبت به نظافت این محصولات اقدام کرده و سطح آن را با یک دستمال خشک و لطیف پاک کنید.
   4. اگر قصد نگهداری طولانی مدت این محصولات را به حالت ذخیره دارید توصیه ما به شما نگهداری این محصولات در مکانی خشک، خنک، به دور از نور مستقیم خورشید و در بسته بندی پلاستیکی ضد آب و ضد ضربه است

  جعبه خاتم

  نور خورشید و حرارت دشمن دیرینه رنگ و لعاب خاتم

  از جمله بزرگترین دشمن های رنگ و لعاب محصولات خاتم نور آفتاب و حرارت است از همین رو توصیه می شود برای جلوگیری از بین رفتن رنگ نقوش و لعاب خاتم آن را دور از نور مستقیم خورشید و در دمای اتاق نگه دارید. این نکته مهم در مورد انبار کردن طولانی مدت محصولات خاتم نیز صادق است.

  با احتیاط استفاده کنید!

  از جمله نکاتی که عموما گوشزد نمی شود یا بعد از مدتی فراموش می شود. ظریف بودن این محصولات و تاثیرات مخرب فشار ضربه و حتی خط و خش بر روی این محصولات است که در اکثر مواقع باعث شکستن چوب محصول یا از بین رفتن لعاب و یا تکه تکه شدن سطوح خاتم می شود.

  سطل و جا دستمالی خاتم

   

  نکته ای برای نگهداری محصولات مس و خاتم

  برای وسایل مرکب از مس و خاتم توصیه می‌شود سطح خاتم را با دستمال نرم با رطوبت کم و سطح مس را با تکه‌ای پیاز و دستمال تمیز کنید. همچنین توصیه می شود مانند محصولات تمام خاتم از شستن محصول با آب خودداری کنید.

  نتیجه گیری

  رعایت این نکات وابسته به کیفیت محصولات خاتم است و هر چه کیفیت خاتم بالاتر باشد عمر آن با استفاده از نکات نگهداری بیشتر خواهد شد پس در پایان توصیه می‌شود اگر قصد خرید محصولات خاتم را دارید توصیه می‌شود به سراغ محصولات مرغوب و اصیل رفته و از سایت ها و فروشگاه های معتبری مانند مادرجون خریداری کنید یا با کارشناسان و مشاوران مادرجون تماس بگیرید

  جا دستمالی خاتم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *